Վրաստանի ՆԳՆ ակադեմիայի պատվիրակության այցը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր
Եռօրյա ճանաչողական այցով Երևանում էր Վրաստանի ՆԳՆ ակադեմիայի պատվիրակությունը: Պատվիրակության կազմում էին Վրաստանի ՆԳՆ ակադեմիայի նորանշանակ ռեկտոր Գիվի Միկանաձեն, պրոռեկտոր Յակով Գլոնտին և ռեկտորի խորհրդական Դավիդ Գելաշվիլին։
Հունվարի 26-ին հյուրերը այցելեցին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր, որտեղ կրթահամալիր պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանի ուղեկցությամբ շրջեցին կրթահամալիրի տարածքում, հարգանքի տուրք մատուցեցին Ծառայողական պարտականությունները կատարելիս զոհված ոստիկանների հուշակոթողին, ծանոթացան կրթահամալիրի կառուցվածքին, իրականացվող կրթական ծրագրերին, ինչպես նաև հեռանակարային ծրագրերին:
Այնուհետև կայացավ պատվիրակության անդամների հանդիպումը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ղեկավար և պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ, որի ընթացքում ՀՀ ոստիկանության պետ, գեներալ-գնդապետ Վլադիմիր Գասպարյանի հրամանով Գիվի Միկանաձեն պարգևատրվեց «Համագործակցության ամրապնդման համար» մեդալով, իսկ Յակով Գլոնտին և Դավիդ Գելաշվիլին՝ «Ոստիկանությունում գերազանց ծառայության համար» կրծքանշաններով։ Պարգևները հանձնեց Հովհաննես Վարյանը։
Կրթական հաստատությունների ղեկավարների կողմից երկուստեք կարևորվեց իրավապահ կառույցների միջև համագործակցության խորացումը և ամրապնդումը, ինչպես նաև կրթական գործընթացում փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ավարտին ստորագրվեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի և Վրաստանի ՆԳՆ ակադեմիայի միջև 2017թ. համատեղ միջոցառումների պլանը, որը միտված է կրթօջախների փոխհամագործակցության առավել սերտացմանն ու գործընկերային կապի ամրապնդմանը:
Այցի շրջանակներում հյուրերը եղան Ծիծեռնակաբերդում, ծաղիկներ խոնարհեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ, որից հետո շրջեցին նաև Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում՝ ծանոթանալով ողբերգության իրական կադրերին ու ապացույց նյութերին։
Օրվա ընթացքում պատվիրակությունը ծանոթացավ հայկական մշակութային արԺեքներին. այցելեց Էջմիածնի Մայր տաճար և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի թանգարան, ծանոթացավ հայոց բազմադարյան քրիստոնեական պատմությանը։
Հյուրերը եղան նաև Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատում, որտեղ ծանոթացան կոնյակի լեգենդին, տեսան հնագույն հայկական տակառները, շրջեցին հնեցման արտադրամասում և համտեսեցին նրբահամ կոնյակներ։

Визит делегации Академии МВД Грузии в Образовательный комплекс полиции РА
С трехдневным ознакомительным визитом делегация Академии МВД Грузии посетила Ереван. В составе делегации были новый ректор Академии МВД Грузии Гиви Миканадзе, проректор Яков Глонти и советник ректора Давид Гелашвили.
26 января гостьи посетили Образовательный комплекс полиции РА, где в сопровождении начальника Образовательного комплекса, генерал-лейтенанта полиции Оганеса Варьяна провели экскурсию по комплексу, отдали дань уважения памяти погибших при исполнении служебного долга, ознакомились со структурой Образовательного комплекса, образовательными программами, а также с перспективными проектами.
После проведенной экскурсии состоялась встреча с руководством Образовательного комплекса и с профессорско-преподавательским составом, в ходе которой по приказу начальника полиции РА, генерал-полковника полиции Владимира Гаспаряна ректору Г. Миканадзе была присуждена медаль “За укрепление сотрудничества”, а Я. Глонти и Д. Гелашвили получили нагрудные знаки “За отличную службу в полиции”.  Награды вручил генерал-лейтенант полиции О. Варьян.
Руководители образовательных учреждений подчеркнули важность дальнейшего укрепления сотрудничества между правоохранительными органами, а также необходимость обмена опытом в образовательной сфере.
В завершение между Образовательным комплексом полиции РА и Академией МВД Грузии был подписан план совместных работ на 2017год, который направлен на дальнейшее укрепление сотрудничества между образовательными учреждениями.
В рамках программы гости посетили мемориал “Цицернакаберд”, возложили цветы к вечному огню и почтили память невинных жертв Геноцида Армян, после чего провели экскурсию в музее-институте, где подробно ознакомились с реальными кадрами трагедии и другими доказательными материалами.
В течение дня делегация ознакомилась с ценностями армянской культуры, побывав в Кафедральном соборе Святого Эчмиадзина и в музее где представлены экспонаты многовековой христианской историей Армении.
Гости побывали в Ереванском коньячно-винно-водочном комбинате Арарат, где им поведали легенду о коньяке и показали древние армянские бочки, они также посетили цех выдержки и вкусили изысканные коньяки.