Վրաստանի ՆԳՆ ակադեմիայի պատվիրակության այցը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր
Եռօրյա ճանաչողական այցով Երևանում էր Վրաստանի ՆԳՆ ակադեմիայի պատվիրակությունը: Պատվիրակության կազմում էին Վրաստանի ՆԳՆ ակադեմիայի նորանշանակ ռեկտոր Գիվի Միկանաձեն, պրոռեկտոր Յակով Գլոնտին և ռեկտորի խորհրդական Դավիդ Գելաշվիլին։
Հունվարի 26-ին հյուրերը այցելեցին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր, որտեղ կրթահամալիր պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանի ուղեկցությամբ շրջեցին կրթահամալիրի տարածքում, հարգանքի տուրք մատուցեցին Ծառայողական պարտականությունները կատարելիս զոհված ոստիկանների հուշակոթողին, ծանոթացան կրթահամալիրի կառուցվածքին, իրականացվող կրթական ծրագրերին, ինչպես նաև հեռանակարային ծրագրերին:
Այնուհետև կայացավ պատվիրակության անդամների հանդիպումը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ղեկավար և պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ, որի ընթացքում ՀՀ ոստիկանության պետ, գեներալ-գնդապետ Վլադիմիր Գասպարյանի հրամանով Գիվի Միկանաձեն պարգևատրվեց «Համագործակցության ամրապնդման համար» մեդալով, իսկ Յակով Գլոնտին և Դավիդ Գելաշվիլին՝ «Ոստիկանությունում գերազանց ծառայության համար» կրծքանշաններով։ Պարգևները հանձնեց Հովհաննես Վարյանը։
Կրթական հաստատությունների ղեկավարների կողմից երկուստեք կարևորվեց իրավապահ կառույցների միջև համագործակցության խորացումը և ամրապնդումը, ինչպես նաև կրթական գործընթացում փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ավարտին ստորագրվեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի և Վրաստանի ՆԳՆ ակադեմիայի միջև 2017թ. համատեղ միջոցառումների պլանը, որը միտված է կրթօջախների փոխհամագործակցության առավել սերտացմանն ու գործընկերային կապի ամրապնդմանը:
Այցի շրջանակներում հյուրերը եղան Ծիծեռնակաբերդում, ծաղիկներ խոնարհեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ, որից հետո շրջեցին նաև Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում՝ ծանոթանալով ողբերգության իրական կադրերին ու ապացույց նյութերին։
Օրվա ընթացքում պատվիրակությունը ծանոթացավ հայկական մշակութային արԺեքներին. այցելեց Էջմիածնի Մայր տաճար և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի թանգարան, ծանոթացավ հայոց բազմադարյան քրիստոնեական պատմությանը։
Հյուրերը եղան նաև Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատում, որտեղ ծանոթացան կոնյակի լեգենդին, տեսան հնագույն հայկական տակառները, շրջեցին հնեցման արտադրամասում և համտեսեցին նրբահամ կոնյակներ։

BackVisit of the delegation of the Academy of MIA Georgia to the Police Educational Complex
The delegation of the Academy of MIA Georgia paid three days study visit to Yerevan. The delegation was composed of newly appointed Rector of MIA Academy of Georgia, Givi Mikanadze, Vice Rector Yacov Glonti and Rector Adviser David Gelashvili.
26 January 2016 – The guests visited the RoA Police Educational Complex where they had a tour around the area accompanied by Lieutenant-General Hovh. Varyan, Head of the RoA Police Educational Complex, paying tribute to the memorial of police officers who died while performing police duties, got acquainted with the Educational Complex structure, educational programs, as well as future programs.
Then the meeting of delegation members with management and teaching staff of the Educational Complex was held, during which Givi Mikanadze was awarded the medal for “Strengthening cooperation”, Yacov Glonti and David Gelashvili were awarded the “Excellent service in police” pin according to the order of Lieutenant-general Vladimir Gasparyan, Head of Police of RA. The awards were handed by Hovh. Varyan.
Both educational institutions highlighted the importance of deepening and strengthening the cooperation between law enforcement agencies, as well as the necessity of exchange of experience in the educational process.
At the end of the meeting the Action-Plan 2017 was signed between the RA Police Educational Complex and the Academy of MIA Georgia.
Within the visit, the guests were in Tsitsernakaberd, laid flowers at the eternal fire of the memorial dedicated to the victims of the Armenian Genocide, after which they walked through the Genocide Museum-Institute, got acquainted with the real footages and evidence materials of the tragedy.
During the day, the delegation got acquainted with the Armenian cultural values: they visited Mother See of Holy Etchmiadzin, the spiritual and administrative center of the Armenian Apostolic Church and its museum, got acquainted with the centuries-long Christian history.
The guests were in Yerevan Ararat Brandy-Wine-Vodka Factory where they got acquainted with the Brandy legend, saw one of the oldest Armenian barrels, toured through the aging factory and tasted delicious brandy.