Կլոր-սեղան քննարկում «Արդարադատության հետ առնչվող անչափահասները և նրանց իրավունքների պաշտպանությունը» խորագրով
Հունիսի 9-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի ակադեմիայի քրեական իրավունքի և քրեաբանության ամբիոնի կազմակերպած կլոր-սեղան քննարկումը: Քննարկման թեման էր «Արդարադատության հետ առնչվող անչափահասները և նրանց իրավունքների պաշտպանությունը»: Հրավիրված էին ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Անչափահասների հանցավորության և ընտանիքում բռնության կանխարգելման վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Էդգար Պետրոսյանը, ՀՀ քննչական կոմիտեի՝ Մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչության պետի տեղակալ Տիգրան Կիրակոսյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազի օգնական Արմեն Ղուկասյանը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կոնվենցիոն մանդատների ապահովման վարչության՝ երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժնի պետ Անահիտ Խաչատրյանը, Երևանի քաղաքապետարանի՝ Երեխաների և սոցիալական պաշտպանության վարչության պետ Լուսինե Հովհաննիսյանը, ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի ծրագրերի ղեկավար Հայկ Խեմչյանը, ԵԽ Լանզարոտեի կոմիտեում  ներկայացուցիչ Գայանե Հովակիմյանը, «Վորլդ Վիժն» ծրագրի ղեկավար Տիգրան Հովհաննիսյանը, «Փրոջեքթ Հարմոնի» հայկական մասնաճյուղի ներկայացուցիչները։
Բացման խոսքով հանդես եկավ Կրթահամալիրի պետ, ի․գ․թ․, դոցենտ, ոստիկանության գնդապետ Մանուկ Մուրադյանը, իսկ համակարգումն իրականացրեց ակադեմիայի պետ,  ի․գ․թ․, դոցենտ, ոստիկանության գնդապետ Գագիկ Գրիգորյանը։ Ներկա էին ակադեմիայի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմը և սովորողները։
Զեկույցներով հանդես եկան Քրեական իրավունքի և քրեաբանության ամբիոնի պետ, ի․գ․թ․, դոցենտ, ոստիկանության փոխգնդապետ Հռիփսիմե Խաչատրյանը, նույն ամբիոնի դասախոս, ի․գ․թ․, դոցենտ Դավիթ Թումասյանը, ԵԽ Լանզարոտեի կոմիտեում  ներկայացուցիչ Գայանե Հովակիմյանը, ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի առկա վճարովի ուսուցման 3-րդ կուրսի սովորողներ՝ Դիանա Գրիգորյանը, Վեներա Աղանիկյանը, ԵՎա Սինդոյանը և Ելենա Աբրահամյանը։
Առաջադրվեցին հարցեր, և քննարկվեցին դրանց հնարավոր լուծումները։
Ծավալված հետաքրքիր և բովանդակալից քննարկման ընթացքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց այն դարձնել շարունակական և համագործակցությամբ կատարել ոլորտային հետազոտություններ։

Обсуждение в рамках круглого стола «Несовершеннолетние, имеющие отношение к правосудию, и защита их прав»
9 июня состоялось обсуждение в рамках круглого стола, организованное кафедрой уголовного права и криминологии Академии Образовательного комплекса МВД РА. Тема обсуждения: «Несовершеннолетние, имеющие отношение к правосудию, и защита их прав». Были приглашены начальник Управления по предупреждению преступности несовершеннолетних и насилия в семье Полиции МВД РА, полковник полиции Эдгар Петросян, заместитель начальника Управления Следственного комитета РА по расследованию преступлений, направленных против трафикинга людей, половой неприкосновенности несовершеннолетних и незаконного оборота наркотиков Тигран Киракосян, помощник генерального прокурора РА Армен Гукасян, начальник отдела защиты прав детей Управления обеспечения конвенционных мандатов аппарата защитника прав человека РА Анаит Хачатрян, начальник управления социальной защиты и защиты детей мэрии Еревана Лусине Оганнесян, руководитель программ детского фонда ООН Айк Хемчян, представитель Комитета Ланзарот ЕС Гаяне Овакимян, руководитель программы «Ворлд Вижн» Тигран Оганнисян, представители армянского филиала «Проджект Гармони».
Со вступительной речью выступил начальник Образовательного комплекса, к. ю. н., доцент, полковник полиции Манук Мурадян, модератором круглого стола был начальник Академии, к. ю. н., доцент, полковник полиции Гагик Григорян. На обсуждении присутствовали профессорско-преподавательский состав и учащиеся Академии.
С докладами выступили начальник кафедры уголовного права и криминологии, к. ю. н., доцент, подполковник полиции Рипсиме Хачатрян, преподаватель той же кафедры, к. ю. н., доцент Давид Тумасян, представитель Комитета Ланзарот ЕС Гаяне Овакимян, учащиеся 3-го курса юридического факультета Академии Образовательного комплекса МВД РА Диана Григорян, Венера Аганикян, Ева Синдоян и Елена Абрамян.
Были представлены вопросы и обсуждены возможные их решения.
В ходе интересного и содержательного обсуждения была достигнута договоренность сделать обсуждение в рамках круглого стола непрерывным и в сотрудничестве проводить отраслевые исследования.