ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի պատվիրակությունը Չինաստանում
2023թ. սեպտեմբերի 20-ին Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Լիանյունգանգ քաղաքը հյուրընկալել էր Համաշխարհային անվտանգության համագործակցության ֆորումի 2023 թվականի համաժողովը, որին մասնակցում էր 47 երկրներից ավելի քան 700 ներկայացուցիչ, այդ թվում՝ Հայաստան, Ֆրանսիա, Նոր Զելանդիա, Բրազիլիա, Սերբիա, Ղազախստան, Եթովպիա, Վիետնամ, Թաիլանդ, Կամբոջա, Պակիստան, Քենիա, Նիկարագուա, և այլ երկրներ։
Կրթահամալիրից մասնակցում էին ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մանուկ Մուրադյանը և  ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության կրթահամալիրի ուսումնամեթոդական և զարգացման վարչության միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի պետի տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Կարինե Սաֆարյանը։
Ելույթները նվիրված էին համաշխարհային անվտանգության հեռանկարի կանխատեսմանը, հասարակական անվտանգության ոլորտում բազմակողմանի համագործակցությանը, կառավարման կարողությունների զարգացմանը, անվտանգության ոլորտում ձեռք բերված նվաճումների փոխանակմանը։
Նշված ֆորումի շրջանակում սեպտեմբերի 21-ին տեղի ունեցավ «Անվտանգության գլոբալիզացված մարտահրավերներ և ոստիկանական կրթության կարողությունների կատարելագործում» թեմայով ենթաֆորումը, որի ընթացքում ելույթով հանդես եկավ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ․Մուրադյանը։ Նա իր ելույթում անդրադարձավ անվտանգության ժամանակակից մարտահրավերներին և դրանց դիմակայելու համար ոստիկանական կրթության կատարելագործմանն ուղղված անհրաժեշտ քայլերին։ Մ․ Մուրադյանը ներկայացրեց նաև ոստիկանական կրթության բարելավման ուղղությամբ  Կրթահամալիրում իրականացված և ընթացիկ աշխատանքները։
Ենթաֆորումին մասնակից կրթական հաստատությունների ղեկավարների ձեռքսեղմումով տրվեց Չինաստանի հասարակական անվտանգության համալսարանի նախաձեռնությամբ մշակված «Ապագային միտված տաղանդների զարգացման» 2023-2024թթ. գործողությունների նախաձեռնության մեկնարկը։
Կրթահամալիրի պետը երկկողմանի հանդիպումներ ունեցավ Չինաստանի հասարակական անվտանգության համալսարանի նախագահի, Իրանի Իսլամական Հանրապետության Ամինի ոստիկանական համալսարանի, Ուզբեկստանի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիայի ղեկավարների հետ։ Քննարկվեցին Կրթահամալիրի և նշված երկրների ոստիկանական կրթական հաստատությունների միջև համագործակցության ամրապնդմանն առնչվող հարցեր, այդ թվում՝ համատեղ գիտական հետազոտությունների անցկացում, պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների փոխանակում, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։

Delegation of the Educational Complex of MIA of RA in China
On the 20th of September, the Global Security Cooperation Forum 2023 was held in the city of Lianyungang, the People's Republic of China, which was attended by more than 700 representatives from 47 countries, including Armenia, France, New Zealand, Brazil, Serbia, Kazakhstan, Ethiopia,Vietnam, Thailand, Cambodia, Pakistan, Kenya, Nicaragua and other countries.
From the Educational Complex was represented by the Head of the Police Educational Complex of the Ministry of Internal Affairs of RA, police colonel Manuk Muradyan and the Deputy Head of the International cooperation and IT division, police lieutenant colonel Karine Safaryan.
The presentations were dedicated to forecasting global security outlook, multilateral cooperation in the field of public security, enhancing governance capacity building, sharing development achievements in the field of security.
Within the framework of this forum, on the 21st of September, a sub-forum on “Globalized Security Challenges and Capacity Upgrading of Police Education” was held where the Head of the Police Educational Complex of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia, police colonel M. Muradyan made a speech. In his speech, he touched upon the contemporary security challenges and the necessary steps to be taken to improve police education in order to properly address these challenges. M. Muradyan also presented the implemented and ongoing activities in the Educational Complex aimed at improving police education.
At the sub forum, the handshaking of the leaders of the educational institutions gave the start of the Action Initiative “Future-oriented Talents Development Program" for the Global Public Security 2023-2024 designed by the initiative of the People’s Public Security University of China.
The Head of the Educational complex had bilateral meetings with the presidents of the Public Security University of China, the Amin Police University of the Islamic Republic of Iran, and the head of the Academy of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan. Issues related to strengthening cooperation between the Educational Complex and police educational institutions of these countries were discussed, including implementation of joint scientific researches, exchange of professors and students, as well as other issues of mutual interest.