ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի պատվիրակությունը Չինաստանում
2023թ. սեպտեմբերի 20-ին Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Լիանյունգանգ քաղաքը հյուրընկալել էր Համաշխարհային անվտանգության համագործակցության ֆորումի 2023 թվականի համաժողովը, որին մասնակցում էր 47 երկրներից ավելի քան 700 ներկայացուցիչ, այդ թվում՝ Հայաստան, Ֆրանսիա, Նոր Զելանդիա, Բրազիլիա, Սերբիա, Ղազախստան, Եթովպիա, Վիետնամ, Թաիլանդ, Կամբոջա, Պակիստան, Քենիա, Նիկարագուա, և այլ երկրներ։
Կրթահամալիրից մասնակցում էին ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մանուկ Մուրադյանը և  ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության կրթահամալիրի ուսումնամեթոդական և զարգացման վարչության միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի պետի տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Կարինե Սաֆարյանը։
Ելույթները նվիրված էին համաշխարհային անվտանգության հեռանկարի կանխատեսմանը, հասարակական անվտանգության ոլորտում բազմակողմանի համագործակցությանը, կառավարման կարողությունների զարգացմանը, անվտանգության ոլորտում ձեռք բերված նվաճումների փոխանակմանը։
Նշված ֆորումի շրջանակում սեպտեմբերի 21-ին տեղի ունեցավ «Անվտանգության գլոբալիզացված մարտահրավերներ և ոստիկանական կրթության կարողությունների կատարելագործում» թեմայով ենթաֆորումը, որի ընթացքում ելույթով հանդես եկավ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ․Մուրադյանը։ Նա իր ելույթում անդրադարձավ անվտանգության ժամանակակից մարտահրավերներին և դրանց դիմակայելու համար ոստիկանական կրթության կատարելագործմանն ուղղված անհրաժեշտ քայլերին։ Մ․ Մուրադյանը ներկայացրեց նաև ոստիկանական կրթության բարելավման ուղղությամբ  Կրթահամալիրում իրականացված և ընթացիկ աշխատանքները։
Ենթաֆորումին մասնակից կրթական հաստատությունների ղեկավարների ձեռքսեղմումով տրվեց Չինաստանի հասարակական անվտանգության համալսարանի նախաձեռնությամբ մշակված «Ապագային միտված տաղանդների զարգացման» 2023-2024թթ. գործողությունների նախաձեռնության մեկնարկը։
Կրթահամալիրի պետը երկկողմանի հանդիպումներ ունեցավ Չինաստանի հասարակական անվտանգության համալսարանի նախագահի, Իրանի Իսլամական Հանրապետության Ամինի ոստիկանական համալսարանի, Ուզբեկստանի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիայի ղեկավարների հետ։ Քննարկվեցին Կրթահամալիրի և նշված երկրների ոստիկանական կրթական հաստատությունների միջև համագործակցության ամրապնդմանն առնչվող հարցեր, այդ թվում՝ համատեղ գիտական հետազոտությունների անցկացում, պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների փոխանակում, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։

Делегация Образовательного комплекса МВД РА в Китае
20 сентября в городе Ляньюньган Китайской Народной Республики состоялся съезд Всемирного форума сотрудничества в области безопасности 2023 года, в котором приняли участие более 700 представителей из 47 стран, включая Армению, Францию, Новую Зеландию, Бразилию, Сербию, Казахстан, Эфиопию, Вьетнам, Таиланд, Камбоджу, Пакистан, Кению, Никарагуа и другие страны.
От Образовательного комплекса участвовали начальник Образовательного комплекса полиции МВД РА полковник полиции Манук Мурадян и заместитель начальника отдела международного сотрудничества и внедрения ИТ управления по учебно-методической работе и развитию Образовательного комплекса полиции МВД РА, подполковник полиции Карине Сафарян.
Выступления были посвящены прогнозированию перспектив мировой безопасности, многостороннему сотрудничеству в сфере общественной безопасности, развитию управленческого потенциала, обмену достижениями в сфере безопасности.
В рамках указанного форума 21 сентября состоялся подфорум на тему: «Глобализированные вызовы безопасности и совершенствование возможностей полицейского образования», в ходе которого выступил начальник Образовательного комплекса полиции МВД РА, полковник полиции М. Мурадян. В своем выступлении он коснулся современных вызовов безопасности и необходимых шагов, направленных на совершенствование полицейского образования для противостояния им. М. Мурадян представил также осуществленные и текущие работы по улучшению полицейского образования в Образовательном комплексе.
Рукопожатием руководителей образовательных учреждений, участвующих в подфоруме, был дан старт инициативе «развитие талантов, ориентированных на будущее» на 2023-2024 годы, разработанной Китайским университетом общественной безопасности.
Начальник Образовательного комплекса провел двусторонние встречи с президентом Университета общественной безопасности Китая, полицейским университетом Амина Исламской Республики Иран, руководителями академии МВД Республики Узбекистан. Были обсуждены вопросы укрепления сотрудничества между Образовательным комплексом и полицейскими учебными заведениями указанных стран, в том числе, проведение совместных научных исследований, обмен профессорско-преподавательским составом и студентами, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.