«Ժողովրդավարական ոստիկանություն» թեմայով դասընթացը Ծաղկաձորում
2016թ․ հոկտեմբերի 31-ից նեյեմբերի 3-ը Ծաղկաձորի «Մարիոթ» հյուրանոցում տեղի ունեցավ ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի կողմից կազմակերպված «Ժողովրդավարական ոստիկանություն»  թեմայով դասընթաց, որին մասնակցեցին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի և քոլեջի 28 ուսանողներ։ Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի 1-ին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Տ․ Եսայանը, ով կարևորեց նմանօրինակ ծրագրերի իրականացումը, ինչպես նաև համագործակցությունը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի միջև,  նշելով, որ փորձի փոխանակումը և համագործակցությունը կարևոր դեր են խաղում ապագա սերնդի զարգացման գործում։ Մասնակիցներին ողջունելու էր եկել նաև ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ռազմաքաղաքական հարցերով պատասխանատու Բեռնհարդ Ֆրանկլը, ով ընդգծեց նմանատիպ նախաձեռնության անհրաժեշտությունը։
Առաջին օրվա թեման էր «Ոստիկանություն-հասարակություն համագործակցությունը Հայաստանում», որի ընթացքում լսվեցին զեկույցներ ժողովրդավարական ոստիկանության, համայնքային ոստիկանության հայեցակարգի և դրա զարգացման վերաբերյալ , ինչպես նաև  ոստիկանության և ԶԼՄ-ների համագործակցության մասին։
Երկրորդ օրվա թեմայի խորագիրն էր «Ընտանեկան բռնությունը և արդյունավետ արձագանքը զոհերի խնդիրներին»։ «Սոցիալական արդարություն» ՀԿ-ի անդամների կողմից պատրաստվել էին զեկույցներ, զանազան վարժություններ և խաղեր ընտանեկան բռնության տեսակների, ինչպես նաև հոգեբանական բռնությունների մասին։
Երրորդ օրվա ընթացքում ուսումնասիրվեցին ճգնաժամային իրավիճակներում կոնֆլիկտների լուծման համար անհրաժեշտ կարողությունների և հմտությունների զարգացման մեթոդները, իսկ վերջին չորրորդ օրը՝ ոստիկանության արժեքներն ու էթիկան։

Курс лекций на тему “Демократическая полиция” для учащихся Образовательного комплекса полиции РА
С 31 октября по 3 ноября в Цахкадзоре, в отеле “Мариот” состоялся курс переподготовки по теме “Демократическая полиция” которая была организована ереванским офисом ОБСЕ, на котором принимали участие 28 учащихся академии и колледжа Образовательного комплекса полиции РА.
Со приветственной речью выступил первый заместитель начальника Образовательного комплекса полиции РА Т. Есаян, он отметил важность подобных проектов, а также сотрудничество между Образовательным комплексом полиции РА и ереванским офисом ОБСЕ, и подчеркнул, что обмен опытом и сотрудничество играют важную роль в развитии будущего поколения. Участников поприветствовал так же ответственный по военно-политическим вопросам ереванского офиса ОБСЕ Бернард Франкл, который также подчеркнул необходимость таких инициатив.
Темой первого дня было “Сотрудничество между полицией и общественностью в Армении” в ходе которой были представлены доклады о демократической полиции, концепции и развитии общинной полиции, а также сотрудничество между полицией и средствами массовой информации.
Во второй день обсуждалась тема "Домашнее насилие и эффективное реагирования на проблемы пострадавших”. Со стороны членов общественной организации "Социальная справедливость” были подготовлены доклады, различные упражнения и игры о видах домашнего насилия, а также о психологическом насилии.
В течении третьего дня была рассмотрена необходимость разработки методов разрешения конфликтов при кризисных ситуациях, а в последний четвертый день “Значение полиции и этика”.