Համագործակցության պայմանագիր ՌԴ ՆԳՆ Օմսկի ակադեմիայի և ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի միջև
Սույն թվականի մայիսի 4-ից-7-ը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի հրավերով Հայաստանի Հանրապետությում էր ՌԴ ՆԳՆ Օմսկի ակադեմիայի պատվիրակությունը: Պատվիրակության կազմում էին Ակադեմիայի պետի ուսումնական գծով առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Ալեքսանդր Պառադնիկովը, անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների գծով պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Ալեքսանդր Ստեպանենկոն և միջազգային համագործակցության հարցերով պետի օգնական, ոստիկանության մայոր Վյաչեսլավ Կուզնեցովը:
Այցի նպատակն էր ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի և ՌԴ ՆԳՆ Օմսկի ակադեմիայի միջև կրթական ոլորտում համագործակցության մասին արձանագրության ստորագրումը: Համագործակցության մասին արձանագրությունը ստորագրվեց մայիսի 5-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում, այնուհետև պատվիրակության անդամները հանդիպում ունեցան տարբեր տարիների Օմսկի ակադեմիայի շրջանավարտների հետ և հանձնեցին նրանց հուշանվերներ և մեդալներ: ՌԴ ՆԳՆ Օմսկի ակադեմիայի պատվիրակության անդամները ծանոթացան կրթահամալիրի կառուցվածքին և ուսումնական գործընթացը արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով իրականացվող աշխատանքներին:
Մայիսի 6-ին տեղի ունեցավ հանդիպում պրոֆեսորա-դասախոսական կազմի հետ: ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրին Օմսկի ակադեմիայի կողմից պատվիրակությունը նվիրեց մեծ քանակությամբ մասնագիտական դասագրքեր, ուսումնական և այլ գիտամեթոդական ձեռնարկներ:
Համագործակցության  ամրապնդման  և զարգացման  համար ՀՀ ոստիկանության  պետ, գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիրի Գասպարյանի հրամանով պատվիրակության անդամները պարգևատրվեցին մեդալներով և կրծքանշանով, որոնք հանձնեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանը: Պատվիրակության անդամները մեծ գոհունակությամբ նշեցին փոխադարձ համագործակցության կարևորությունը և հույս հայտնեցին հետագա համագործակցության ամրապնդման համար:

Протокол о сотрудничестве между Омской академией МВД РФ и Образовательным комплексом полиции РА
По приглашению Образовательного комплекса полиции РА с 4-ого  по 7-е мая 2014 года Республику Армения посетила  делегация Омской  академии МВД  РФ. В составе делегации  были первый заместитель начальника Академии по учебной части полковник полиции Александр Парадников, заместитель начальника по личному составу полковник полиции Александр Степаненко и  помощник начальника по вопросам международного  сотрудничества майор полиции  Вячеслав Кузнецов.
Целью визита было подписание протокола о сотрудничестве в сфере образования. Протокол  был подписан 5-го мая в Образовательном комплексе полиции РА, после чего  состоялась встреча с выпускниками  Омской академии МВД РФ, которым были вручены медали и сувениры. Члены делегации ознакомились со структурой Образовательного комплекса и работой, проводимой  по организации  эффективного  учебного процесса.
6-го мая   состоялось знакомство делегации Омской академии с профессорско-преподавательским составом Образовательного комплекса  полиции РА. Образовательному комплексу были подарены  специализированные книги, научные и учебно- методические  издания.
За развитие  и укрепление сотрудничества, по приказу начальника полиции РА генерал-лейтенанта Владимира Гаспаряна члены делегации были награждены медалями и нагрудным знаком, которые вручил начальник Образовательного комплекса полиции РА генерал-лейтенант полиции Оганес Варьян. Члены делегации с удовлетворением отметили важность взаимного сотрудничества и выразили  надежду на дальнейшее укрепление международных связей.