Համագործակցության պայմանագիր ՌԴ ՆԳՆ Օմսկի ակադեմիայի և ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի միջև
Սույն թվականի մայիսի 4-ից-7-ը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի հրավերով Հայաստանի Հանրապետությում էր ՌԴ ՆԳՆ Օմսկի ակադեմիայի պատվիրակությունը: Պատվիրակության կազմում էին Ակադեմիայի պետի ուսումնական գծով առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Ալեքսանդր Պառադնիկովը, անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների գծով պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Ալեքսանդր Ստեպանենկոն և միջազգային համագործակցության հարցերով պետի օգնական, ոստիկանության մայոր Վյաչեսլավ Կուզնեցովը:
Այցի նպատակն էր ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի և ՌԴ ՆԳՆ Օմսկի ակադեմիայի միջև կրթական ոլորտում համագործակցության մասին արձանագրության ստորագրումը: Համագործակցության մասին արձանագրությունը ստորագրվեց մայիսի 5-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում, այնուհետև պատվիրակության անդամները հանդիպում ունեցան տարբեր տարիների Օմսկի ակադեմիայի շրջանավարտների հետ և հանձնեցին նրանց հուշանվերներ և մեդալներ: ՌԴ ՆԳՆ Օմսկի ակադեմիայի պատվիրակության անդամները ծանոթացան կրթահամալիրի կառուցվածքին և ուսումնական գործընթացը արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով իրականացվող աշխատանքներին:
Մայիսի 6-ին տեղի ունեցավ հանդիպում պրոֆեսորա-դասախոսական կազմի հետ: ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրին Օմսկի ակադեմիայի կողմից պատվիրակությունը նվիրեց մեծ քանակությամբ մասնագիտական դասագրքեր, ուսումնական և այլ գիտամեթոդական ձեռնարկներ:
Համագործակցության  ամրապնդման  և զարգացման  համար ՀՀ ոստիկանության  պետ, գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիրի Գասպարյանի հրամանով պատվիրակության անդամները պարգևատրվեցին մեդալներով և կրծքանշանով, որոնք հանձնեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանը: Պատվիրակության անդամները մեծ գոհունակությամբ նշեցին փոխադարձ համագործակցության կարևորությունը և հույս հայտնեցին հետագա համագործակցության ամրապնդման համար:

BackCooperation Protocol between the RoA Police Educational Complex and the Omsk Academy of the Ministry of Internal Affairs of Russia
May 4, 2014 – The representatives of the Omsk Academy of the Russian Ministry of the Interior participated in a delegation to Yerevan. The delegation was composed of Colonel Alexander Paradnikov, Academic Deputy Head, Colonel Alexander Stepanenko, Deputy Head of Academy in human resource management, Major Viacheslav Kuznetsov, Assistant to the head on international cooperation.
The visit aimed at signing a cooperation agreement in the field of education between the RoA Police Educational Complex and the Omsk Academy of the Ministry of Internal Affairs of Russia. The Protocol was signed on May 5 in the Police Educational Complex. The delegation members also met the Armenian graduates of the Omsk Academy and awarded medals and souvenirs to them. The delegation members were briefed on the structure of the Educational Complex and the activities carried out for ensuring effective educational process.
On May 6, a meeting with the faculty was held. The Omsk Academy donated a great number of course books, professional course books and other scientific-methodical manuals to the Educational Complex.
Based on the order of the Armenian Chief of Police, Lieutenant General Vladimir Gasparyan, the members of the delegation were awarded medals and badges by Lieutenant General Hovh. Varyan for strengthening and developing cooperation. The delegation members were pleased to note the importance of mutual cooperation and hoped to further strengthen it.