Արտակարգ դրության պայմաններում Կրթահամալիրը շարունակում է իր աշխատանքները
Չնայած ստեղծված արտակարգ իրավիճակին՝ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում առցանց (հեռավար) եղանակով շարունակվում են իրականացվել գրեթե բոլոր ուսումնական գործընթացները։
ՀՀ պարետի որոշումներին համապատասխան՝ Կրթահամալիրում ստեղծվել են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները սովորողների առցանց ատեստավորումը կազմակերպելու համար։ Բացառություն չէր նաև առցանց ձևաչափով ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ուսումնական կենտրոնում մայիսի 20-ին և 21-ին տեղի ունեցած նախնական մասնագիտական կրթության «Ոստիկանական գործ» մասնագիտության «Ոստիկան» որակավորման ծրագրով ամփոփիչ ատեստավորումը։

The Educational Complex continues its works within the emergency situation
Though being under the regime of state emergency situation, the police Educational Complex of Police of RA continues to arrange all kind of educational processes.
According to the decisions of the  commandant of RA, all necessary conditions are created at the Educational Complex to organize online attestation of learners.
It was not exception the online format of final attestation for getting the quality of “Police” of the profession of “Policing” within preliminary vocational education, held at the Training Centre of Educational Complex of Police of RA, which was carried out on the  20th of May and the 21st of May.