ԱՅՑԵԼՈՒԹՅՈՒՆ ՏԻԵԶԵՐՔԻ ԹԱՆԳԱՐԱՆ
Ապրիլի 12-ին Տիեզերագնացության միջազգային օրվա կապակցությամբ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի իրավագիտության ֆակուլտետի առաջին կուրսի սովորողներն այցելեցին Երևանի տիեզերքի թանգարան և ավանդույթի համաձայն՝ ջերմ ընդունելության արժանացան թանգարանի տնօրինության՝ դոկտոր, պրոֆեսոր Վահագն Գուրզադյանի և Կարեն Բայրամյանի կողմից։
Վերջիններս ուսանողներին հանգամանորեն ներկայացրին թանգարանի եզակի ու բացառիկ նմուշները և պատմեցին տիեզերագնացության ասպարեզում մարդկության նվաճումների մասին։
Ուսանողները վաղօրոք տեղեկացվել էին տիեզերագնացության լեգենդ Գրիգոր Գուրզադյանի մասին։ Նրանք գիտեն, որ խորհրդային տարիներին ավելի քան քառասուն տիեզերագնաց իրենց նախաթռիչքային պատրաստումն են անցել Գրիգոր Գուրզադյանի մոտ,  և առավել հետաքրքրությամբ լսեցին նրա որդու՝ հայտնի աստղաֆիզիկ Վահագն Գուրզադյանի տեղեկությունները լեգենդար հոր մասին։
Ուսանողները շատ տպավորված էին և իրենց երախտիքի խոսքը հայտնեցին տիեզերքի գաղտնիքներին ծանոթանալու, այդ ոլորտի հայ գիտնականների մասին տեղեկանալու և բացառիկ նմուշների հետ առնչվելու համար։ Նրանք այսօր վստահաբար կարող են ասել, որ հայ գիտնականները տիեզերական հետազոտությունների և տեխնոլոգիաների զարգացման մեջ մեծ ներդրում  ունեն։

Visit to the Space museum
On the 12th of April students of the first year of Law faculty of the Educational Complex of Police of RA, on the occasion of International Space Day, visited Yerevan space museum and according to tradition, they were welcome warmly by the leadership of the museum, Doctor, professor Vahagn Gurzadyan and Karen Bayramyan.
In details, they introduced unique and exclusive samples of the, spoke about the achievements of humans in astronautics.
Students were informed about astronaut legend Grigor Gurzadyan. They know that more than 40 astronauts were trained with Grigor Gurzadyan during soviet period and were interested in his son’s memorandums, well known astronaut physicist Vahagn Gurzadyan.
The students were impressed much and expressed their gratitude to be acquainted with space discoveries, Armenian scientists and exclusive samples. They surely can tell that Armenian scientists have a great impact on space research and technological development.