ՀԴԲ ներկայացուցիչների այցը Կրթահամալիր
Փետրվարի 2-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրը հյուրընկալեց Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ) կցորդի տարածաշրջանային գրասենյակի  տեղակալ Կևին Օրկինին,  ՀԴԲ  գործակալ Թոդ Գուդսոնին, ՀԴԲ կցորդի տարածաշրջանային գրասենյակի աշխատակից Ռաշել Մկդերմոտին, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության ԹՊԻՀ գրասենյակի ծրագրերի համակարգող Մարիցա Հովհաննիսյանին։
Հյուրերին դիմավորեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ․ Մուրադյանը։ Ներկա էին նաև Կրթահամալիրի միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Գ․ Դավթյանը, նույն բաժնի պետի տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Կ․ Սաֆարյանը։
«Քաղաքավարության այցի» նպատակն էր ծանոթանալ Կրթահամալիրի կառուցվածքին, կրթական ծրագրերին, առանձնահատկություններին, ՀԴԲ Ազգային ակադեմիան վերջերս ավարտած ոստիկանության կապիտան Ա․ Ղուկասյանի տպավորություններին, ոստիկանության կրթական ասպարեզում արված առաջարկներին ու հեռանկարային ծրագրերին։
ՀԴԲ և ԹՊԻՀ ներկայացուցիչները ճանաչողական այց կատարեցին Կրթահամալիրի փորձակայան, մարզադահլիճ, քրեագիտության լսարաններ, որտեղ ծանոթացան գործնական պարապմունքների անցկացման եղանակներին, մեթոդներին ու սարքավորումներին։ Եղան նաև ՀՀ ոստիկանության պատմության թանգարանում՝ ծանոթանալով ոստիկանության հարուստ անցյալին։
Հանդիպումը շարունակվեց նիստերի դահլիճում, որտեղ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ․ Մուրադյանը շնորհակալություն հայտնեց հյուրերին այցի համար և ընդգծեց միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության կարևորությունը․ «ՀԴԲ-ն նույնպես դասվում է այն գործընկերների շարքին, որոնք մեծ օժանդակություն են ցուցաբերել Կրթահամալիրի կարողությունների  զարգացմանը»։ Մ․ Մուրադյանը նաև հավելեց, որ Կրթահամալիրի ուսումնական ծրագրերի շարունակական կատարելագործման արդյունքում այլ գերատեսչությունների ուսումնական հաստատությունները ևս դիտարկում են դրանք որպես օրինակ։
ՀԴԲ կցորդի գրասենյակի տեղակալ Կևին Օրկինն էլ իր հերթին հայտնեց իր շնորհակալությունը ջերմ ընդունելության համար և նշեց, որ ՀԴԲ կցորդի գրասենյակը պատրաստակամ է շարունակական համագործակցության համար։ Հանդիպման ավարտին Կրթահամալիրի միջազգային համագործակցության  և ՏՏ ներդրման բաժնի տեսուչ, ոստիկանության կապիտան Ա․ Ղուկասյանը, շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ ոստիկանության, Կրթահամալիրի, ԹՊԻՀ և ՀԴԲ գրասենյակի ղեկավարություններին՝ նման կարևոր ծրագրին մասնակցելու հնարավորության համար, ներկայացրեց այն բոլոր առաջարկները, որոնք պատրաստակամ է իրականացնել ԱՄՆ  ՀԴԲ ազգային ակադեմիայում ձեռք բերած փորձն ու գիտելիքները փոխանցելու նպատակով։

Визит представителей ФБР в Образовательный комплекс
2 февраля Образовательный комплекс полиции РА принял заместителя регионального офиса атташе ФБР Кевина Оркина, агента ФБР Тодда Гудсона, сотрудника регионального офиса атташе ФБР Рашель Макдермота, координатора программ управления по борьбе с наркотиками и сотрудничеству с правоохранительными органами (INL) посольства США в РА Марицу Оганесян.
Гостей встретил начальник Образовательного комплекса полиции РА, полковник М. Мурадян. На встрече присутствовали также начальник отдела международного сотрудничества и внедрения ИТ Образовательного комплекса, подполковник полиции Г. Давтян, заместитель начальника того же отдела, подполковник полиции К. Сафарян.
Целью "визита вежливости" было ознакомление со структурой Образовательного комплекса, образовательными программами, спецификой, а также впечатлениями недавно окончившей Национальную академию ФБР капитана полиции А. Гукасян, ее предложениями и перспективными программами в сфере полицейского образования.
Представители ФБР и Управления по борьбе с наркотиками и сотрудничеству с правоохранительными органами совершили ознакомительный визит в симуляционную комнату Образовательного комплекса, спортзал, криминалистические аудитории, где ознакомились с методами и оборудованием проведения практических занятий. Побывали также в Музее истории Полиции РА, ознакомившись с богатым прошлым полиции.
Встреча продолжилась в зале заседаний, где начальник Образовательного комплекса полиции РА, полковник М. Мурадян поблагодарил гостей за визит и подчеркнул важность сотрудничества с международными партнерами: «ФБР также относится к тем партнерам, которые оказали большую помощь в развитии возможностей Образовательного комплекса». М. Мурадян также добавил, что в результате непрерывного совершенствования учебных программ Образовательного комплекса учебные заведения других ведомств также рассматривают их как пример.
Заместитель офиса атташе ФБР Кевин Оркин, в свою очередь, выразил благодарность за теплый прием и отметил, что офис атташе ФБР готов к продолжительному сотрудничеству. В конце встречи инспектор отдела международного сотрудничества и внедрения информационных технологий Образовательного комплекса, капитан полиции А. Гукасян, поблагодарила руководство Полиции РА, Образовательного комплекса, офиса ФБР и Управления по борьбе с наркотиками и сотрудничеству с правоохранительными органами за возможность участия в такой важной программе, представила все предложения, которые готова осуществить с целью передачи опыта и знаний, приобретенных в Национальной академии ФБР США.