Կանադայի Օնտարիո նահանգի Համայնքային անվտանգության և ուղղիչ ծառայությունների նախարարության պատվիրակության այցը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր
2016թ. մարտի 15-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում էր Կանադայի Օնտարիո նահանգի Համայնքային անվտանգության և ուղղիչ ծառայությունների նախարարության պատվիրակությունը՝ նախարարի տեղակալ հայազգի Մեթյու Թորիգյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին նաև փոխնախարարի օգնական Սթիվեն Բեքեթը և փոխնախարարի հատուկ խորհրդական Ռայան Թեշները: Այցի նպատակն էր ծանոթանալ կրթահամալիրի աշխատանքներին` հետագա համագործակցության եզրեր գտնելու նպատակով:
Պատվիրակները շրջեցին կրթահամալիրի տարածքում, ծաղիկներ դրեցին ծառայողական պարտականությունների ընթացքում զոհված ոստիկանների հուշակոթողին, եղան հրաձգարանում, որտեղ հնարավորություն ունեցան կրակելու «Մակարով» տեսակի ատրճանակից: Այնուհետև ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանի ուղեկցությամբ հյուրերն այցելեցին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի թանգարան, որտեղ ծանոթացան Հայաստանում ոստիկանության երկարամյա պատմության մասին վկայող նմուշներին:
ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանի հետ հանդիպման ընթացքում պատվիրակներին տրամադրվեց մանրամասն տեղեկատվություն կրթահամալիրում իրականացվող կրթական ծրագրերի, ինչպես նաև գործող ոստիկանների վերապատրաստման դասընթացների վերաբերյալ: Քննարկվեցին նաև Օնտարիո նահանգի ոստիկանական քոլեջի և ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի միջև հնարավոր համագործակցությանն առնչվող հարցեր:

Canadian delegation of the Ministry of Community and Correctional Services visits the RoA Police Educational Complex
15 March 2016 – Delegation of the Ministry of Community and Correctional Services of Ontario, Canada, paid a visit to the RoA Police Educational Complex, headed by Matthew Torigian, who is of Armenian descent. The Delegation was also comprised of Assistant Deputy Minister Stephen Beckett and Special Counsel and Advisor to the Deputy Minister Ryan Teschner. The visit aimed at getting familiarized with the activities of the Educational Complex with a view to seeking areas of future cooperation.
The delegates were shown the premises of the Educational Complex, laid flowers at the memorial to police officers who died in the line of duty. They were in the shooting range as well where they had the opportunity to shoot Makarov. Then Lieutenant-general Hovhannes Varyan, Head of the RoA Police Educational Complex, accompanied the guests to the museum of the Educational Complex were they got acquainted with the exhibits testifying to a long history of the Armenian police.
During the meeting with Lieutenant-general Varyan, the delegates were provided detailed information on the academic programs as well as training courses designed for acting police officers offered by the Police Educational Complex. Issues of potential cooperation between the Ontario Police College and the RoA Police Educational Complex were also discussed.