ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահը ոստիկանության կրթահամալիրում
2014 թվականի հունիսի 25-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանի հրավերով ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր այցելեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, պրոֆեսոր Գագիկ Հարությունյանը: Հրավերքի գլխավոր նպատակը սահմա­նադրական բարեփոխումների ներկա փուլում հայեցակարգի հիմնադրույթների վերաբերյալ մասնագիտական պարզաբանումներ լսելն էր: Միջոցառմանը ներկա էր նաև ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Արթուր Օսիկյանը: Արթուր Օսիկյանը նշեց, որ պրոֆեսոր Հարությունյանը Հայաս­տանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձ­նաժողովի նախագահն է, և մեծ պատիվ է պարոն Հարությունյանի մեկնաբանությամբ լսել հայեցակարգային առաջնահերթությունները: Գ. Հարությունյանը շեշտեց, որ քննարկման առարկա է ոչ թե ավարտված փաստա­թուղթը, այլ հայեցակարգի նախագիծը: Ներկայացվեց սահմանադրական բարե­փոխումների հայեցակարգում տեղ գտած սահմանադրական զարգացումների հիմնական ուղղությունները՝ շեշտադրում կատարելով իրավունքի գերակայության սկզբունքի իրացումն ապահովելու, մարդու հիմնական իրավունքների և ազատությունների ե­րաշխավորման սահ­մանադրական կառուցակարգերի կատա­րելագործման, իշխանու­թյուն­ների լիարժեք հավասարակշռումն ապահովելու և հանրային կառա­վարման արդյունավետությունը բարձրացնելու, կառավարման ձևի, ընտրական իրավունքի և ընտրական համա­կարգի, ինչպես նաև հայեցակարգային այլ հիմնադրույթների վրա:
Միջոցառման երկրորդ հատվածում կրթահամալիրի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և  սովորողների կողմից հնչեցվեցին սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգից բխող հարցեր:
Միջոցառման ավարտին ՀՀ ոստիկանթության պետի տեղակալ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Արթուր Օսիկյանը ՀՀ ոստիկանության և կրթահամալիրի անունից շնորհակալություն հայտնեց Գագիկ Հարությունյանին հրավերքն ընդունելու և բովանդակալից ու հետաքրքիր ելույթի համար:

Председатель Конституционного Суда в Образовательном комплексе полиции РА
25-го июня 2014 года по приглашению начальника Образовательного комплекса генерал-лейтенанта полиции Оганеса Варьяна Образовательный комплекс полиции РА посетил председатель Конституционного Суда профессор Гагик Арутюнян. Основной целью приглашения было  слушание концепции и принципов профессионального разъяснения конституционных реформ на данном этапе. На мероприятии присутствовал также заместитель начальника полиции РА генерал-майор полиции Артур Осикян. Артур Осикян отметил, что профессор Арутюнян является председателем Комитета по конституционным реформам при президенте РА и большая честь из профессиональных уст услышать комментарии господина Арутюняна о концептуальных принципах. Господин Арутюнян подчеркнул, что предметом обсуждения является не сам окончательный документ, а  проект концепции. Были представлены основные  конституционные и экономические тенденции, имеющие место  в конституционных реформах, акцентируя на обеспечении реализации принципа верховенства права,  обеспечении основных прав и свобод человека и усовершенствовании конституционного строя, обеспечении полного баланса власти и усилении эффективности государственного правления, формы правления, избирательной системы и права, а также других концептуальных принципах.
Во второй части мероприятия профессорско-преподавательский состав и учащиеся Образовательного комплекса задавали вопросы, вытекающиеся из конституционных реформ.
В конце заместитель начальника полиции РА генерал- майор Артур Осикян от имени Полиции РА и Образовательного комплекса поблагодарил Гагика Атутюняна за принятие приглашения и за содержательное и интересное выступление.