«Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի քրեաիրավական, քրեաբանական և քրեագիտական ասպեկտները» թեմայով միջազգային գիտագործնական համաժողով ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում
Ս/թ հոկտեմբերի 11-ից 13-ը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի քրեաիրավական, քրեաբանական և քրեագիտական ասպեկտները» թեմայով միջազգային գիտագործնական համաժողովը, որին մասնակցում էին Ռուսաստանի Դաշնության, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Լեհաստանի Հանրապետության, Բելառուսի Հանրապետության ոստիկանական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների 11 ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչության, ՀՀ նարկոլոգիական հանրապետական կենտրոնի, ՀՀ գլխավոր դատախազության, ՀՀ ԳԱԱ փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի, ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության, ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության ներկայացուցիչները:
Այս անգամ միջոցառումն աչքի էր ընկնում մասնակիցների կազմով: Համաժողովին մասնակցում էին նաև Բելառուսի Հանրապետության ՆԳՆ Մոգիլյովի ինստիտուտի պետ, միլիցիայի գեներալ-մայոր Վալերի Նիկոլայի Պոլիշչուկը, ՌԴ ՆԳՆ Կրասնոդարի համալսարանի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Ալեքսանդր Վիկտորի Սիմոնենկոն և ՌԴ վաստակավոր իրավաբան Անատոլի Միխայիլի Կուստովը:
Միջոցառման առաջին օրը հանդիպում տեղի ունեցավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի հետ:
Հոկտեմբերի 12-ին Կրթահամալիրի ակումբում կայացավ միջազգային գիտագործնական համաժողովի հանդիսավոր բացման արարողությունը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ  ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհ. Վարյանը և ներկաներին հղեց ՀՀ ոստիկանության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիր Գասպարյանի ողջույնի խոսքը և բարեմաղթանքները: Համաժողովը վարում էր ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Տ. Եսայանը:
ՀՀ ոստիկանության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիր Գասպարյանի հրամանով Վալերի Նիկոլայի Պոլիշչուկը  պարգևատրվեց «Ոստիկանությունում գերազանց ծառայության համար» կրծքանշանով, իսկ Ալեքսանդր Վիկտորի Սիմոնենկոն` «Համագործակցության ամրապնդման համար» մեդալով:
Գիտաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին 18 զեկույցներ, որոնք հետագայում կտպագրվեն ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի «Օրենքի պատվար» գիտամեթոդական ամսագրի 2-րդ համարում:
Հոկտեմբերի 13-ին` համաժողովի փակման հանդիսավոր արարողությանը, ամփոփվեցին աշխատանքները, մասնակիցները պարգևատրվեցին դիպլոմներով և հուշանվերներով:
Միջոցառման օրերին նախատեսված ծրագրի շրջանակներում հյուրերը ծաղիկներ խոնարհեցին ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիրի «Ծիծեռնակաբերդ» անմար կրակի մոտ։ Այնուհետև հյուրերն այցելեցին Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգևոր և վարչական կենտրոն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ, Սևանա լիճ:

Международная научно-практическая конференция в Образовательном комплексе полиции РА на тему ˝Уголовно-правовые, криминологические и криминалистические аспекты борьбы с незаконным оборотом наркотических средств˝
С 11 по 13 октября 2016 года в Образовательном комплексе Полиции Республики Армения прошла международная научно-практическая конференция на тему ˝Уголовно-правовые, криминологические и криминалистические аспекты борьбы с незаконным оборотом наркотических средств˝, в котором  приняли участие 11 представителей высших полицейских учебных заведений МВД Российской Федерации, Республика Польши, Республика Украины, Республики Беларусь и Грузии, а также представители Главного управления по борьбе с организованной преступностью полиции, Наркологического республиканского центра, Генеральной прокуратуры, Национального бюро экспертиз академии наук, Уголовно-исполнительного управления министерства юстиции и Службы национальной безопасности РА.
На этот раз мероприятие выделялось составом своих участников. На конференции присутствовали Начальник Могилевского института МВД, генерал-майор милиции Валерий Николаевич Полищук, Начальник Краснодарского университета МВД РФ, генерал-майор полиции Александр Викторович Симоненко а также заслуженный юрист РФ Анатолий Михайлович Кустов.
В первый день мероприятия была организована встреча с профессорско-преподавательским составом Образовательного комплекса полиции РА.
12 октября в зале Образовательного комплекса состоялось открытие международной научно-практической конференции.
Со вступительной речью выступил начальник Образовательного комплекса, генерал-лейтенант полиции О. К. Варьян и с наилучшими пожеланиями сердечно поприветствовал всех присутствующих от имени начальника полиции Республики Армения, генерал-лейтенанта полиции Владимиа Гаспаряна. Конференция проходила под председательством первого заместителя начальника Образовательного комплекса полиции РА, полковника полиции Т. Есаяна.
По поручению начальника полиции РА, генерал-лейтенанта полиции Владимира Гаспаряна, Валерий Николаевич Полищук был награжден нагрудным знаком “За Отличную Службу В Полиции”, а Александр Викторович Симоненко медалью “За Укрепление Сотрудничества”.
В ходе конференции были представлены 18 докладов которые в дальнейшем будут опубликованы во 2-ом издании научного журнала Образовательного комплекса полиции РА “Защитник Закона”.
13 октября состоялось торжественное закрытие международной научно-практической конференции и подведение итогов, участники были вручены дипломами и памятные подарки.
В рамках программы гости посетили мемориал “Цицернакаберд”, возложили цветы к вечному огню и почтили память невинных жертв Геноцида Армян. После чего побывали в духовном и административном центре Армянской Апостольской Церкви - Кафедральном соборе Святого Эчмиадзина, в Ереванском коньячно-винно-водочном комбинате “Арарат” и на озере Севан.