«Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի քրեաիրավական, քրեաբանական և քրեագիտական ասպեկտները» թեմայով միջազգային գիտագործնական համաժողով ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում
Ս/թ հոկտեմբերի 11-ից 13-ը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի քրեաիրավական, քրեաբանական և քրեագիտական ասպեկտները» թեմայով միջազգային գիտագործնական համաժողովը, որին մասնակցում էին Ռուսաստանի Դաշնության, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Լեհաստանի Հանրապետության, Բելառուսի Հանրապետության ոստիկանական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների 11 ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչության, ՀՀ նարկոլոգիական հանրապետական կենտրոնի, ՀՀ գլխավոր դատախազության, ՀՀ ԳԱԱ փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի, ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության, ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության ներկայացուցիչները:
Այս անգամ միջոցառումն աչքի էր ընկնում մասնակիցների կազմով: Համաժողովին մասնակցում էին նաև Բելառուսի Հանրապետության ՆԳՆ Մոգիլյովի ինստիտուտի պետ, միլիցիայի գեներալ-մայոր Վալերի Նիկոլայի Պոլիշչուկը, ՌԴ ՆԳՆ Կրասնոդարի համալսարանի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Ալեքսանդր Վիկտորի Սիմոնենկոն և ՌԴ վաստակավոր իրավաբան Անատոլի Միխայիլի Կուստովը:
Միջոցառման առաջին օրը հանդիպում տեղի ունեցավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի հետ:
Հոկտեմբերի 12-ին Կրթահամալիրի ակումբում կայացավ միջազգային գիտագործնական համաժողովի հանդիսավոր բացման արարողությունը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ  ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհ. Վարյանը և ներկաներին հղեց ՀՀ ոստիկանության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիր Գասպարյանի ողջույնի խոսքը և բարեմաղթանքները: Համաժողովը վարում էր ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Տ. Եսայանը:
ՀՀ ոստիկանության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիր Գասպարյանի հրամանով Վալերի Նիկոլայի Պոլիշչուկը  պարգևատրվեց «Ոստիկանությունում գերազանց ծառայության համար» կրծքանշանով, իսկ Ալեքսանդր Վիկտորի Սիմոնենկոն` «Համագործակցության ամրապնդման համար» մեդալով:
Գիտաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին 18 զեկույցներ, որոնք հետագայում կտպագրվեն ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի «Օրենքի պատվար» գիտամեթոդական ամսագրի 2-րդ համարում:
Հոկտեմբերի 13-ին` համաժողովի փակման հանդիսավոր արարողությանը, ամփոփվեցին աշխատանքները, մասնակիցները պարգևատրվեցին դիպլոմներով և հուշանվերներով:
Միջոցառման օրերին նախատեսված ծրագրի շրջանակներում հյուրերը ծաղիկներ խոնարհեցին ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիրի «Ծիծեռնակաբերդ» անմար կրակի մոտ։ Այնուհետև հյուրերն այցելեցին Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգևոր և վարչական կենտրոն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ, Սևանա լիճ:

BackInternational Scientific Practical Conference on “Criminal Legal, Criminological and Forensic Aspects of Combat against Illicit Drug Turnover” hosted by the Police Educational Complex of RA
11-13 October 2016 – The Police Educational Complex hosted the International Scientific Practical Conference on “Criminal Legal, Criminological and Forensic Aspects of Combat against Illicit Drug Turnover”, attended by 11 representatives from the police higher educational institutions of Russia, Georgia, Ukraine, Poland, Belarus as well as representatives of the General Department for Combat against Organized Crime of the Armenian police, Republican Centre of Narcology, General Prosecutor’s Office of Armenia, National Bureau of Expertise, Penitentiary Department of the Armenian Ministry of Justice, National Security Service.
This time the event stood out for its participants. The conference was also attended by Lieutenant-general Valery Polishchuk, Head of the Mogilyov Institute of the Interior Ministry of Belarus, Lieutenant-general Alexander Simonenko, Head of the Krasnodar Academy of the Russian Interior Ministry and Merited Lawyer of Russia Anatoly Kustov.
On the first day of the event, the participant met the faculty of the Police Educational Complex.
On 12 October, the opening ceremony of the International Scientific Practical Conference took place in the conference hall of the Educational Complex.
Opening remarks were delivered by Lieutenant-general Hovh. Varyan, Head of the Police Educational Complex. He addressed those present with the welcoming message and wishes on behalf of Lieutenant-general Vladimir Gasparyan, Chief of Police of RA. The conference was chaired by colonel Yesayan, Deputy Head of the Police Educational Complex.
According to the order of Lieutenant-general Vladimir Gasparyan, Chief of Police of RA, Valery Polishchuk was awarded the “Excellent service in police” pin, and Alexander Simonenko was awarded the medal for “Strengthening cooperation”.
There were 18 reports presented during the conference which will be published in the second issue of the scientific-methodical journal of the Educational Complex “Bulwark of Law”.
On October 13, the work of the conference was summed up during the concluding ceremony. The participants were awarded diplomas and souvenirs.
In the framework of the event program, the guests laid flowers at the eternal fire of the memorial dedicated to the victims of the Armenian Genocide. Then the guests visited Mother See of Holy Etchmiadzin, the spiritual and administrative center of the Armenian Apostolic Church, Yerevan Ararat Brandy-Wine-Vodka Factory, Lake Sevan.